Sıkça Sorulan Sorular

ANASAYFADESTEKSıkça Sorulan Sorular
Frekans konvertörlü pompanın olmasının ne gibi avantajı var?

Frekans konvektörlü pompalar kalorifer sistemindeki debi (basınç) ihtiyacını otomatik olarak belirleyerek, pompa gücünü ayarlar ve pompamızın sürekli aynı güçte çalışmasını engeller. İhtiyaç duyulan basınç gücünü otomatik olarak ayarlayarak enerji tasarrufu (elektrik) sağlar.

Premix kombi ne demek?

Kelime anlamı olarak  ‘’ön karışım’’ olan  premix kelimesi kombi ve duvar tipi kazanlarda yanma sistemine uyarlanmıştır. Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayıdır. Yoğuşma olayı sonucunda gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Şafak vaktinde gördüğümüz ‘’çiğ’’ yoğuşma olayının doğadaki bir örneğidir. Doğalgazın yanması sonucu ortaya çıkan yüksek ısıdaki atık gazın sıcaklığından faydalanarak kombi verimini artırmaktadır.

Evim …... metre kare yoğuşmalı zorunlu mu?

Yoğuşmalı cihazlar için evimizin m2 ölçülerinden daha extra kullanılan radyatör metrajı önemlidir. Cihaz her halukarda yoğuşma yapar.Radyatör metrajı düşük ise, cihazımısın verimlilik oranı düşer.Örneğin 10 mtül radyatör ile % 109 verimlilik oranı yakalanırken, 6 mtül radyatör ile %80 verimlilik oranı yakalanır. Fakat yeni nesil cihazlarda (Daikin  Premix)hem radyatör hattı ısıtılırken hem de kullanım sıcak suyu ısıtılırken yoğuşma yapar. Piyasa dili ile çift yoğuşmalı cihaz. Bu durumları değerlendirmek gerekirse yoğuşmalı cihaz için; ‘’her metre evde kullanılabilir.’’ Diyebiliriz.

Yoğuşmalı ile yoğuşmasız (konvansiyonel) kombinin farkı ne?
Konvansiyonel cihazlarda yanmadan dolayı ortaya çıkan atık gaz direk baca vasıtası ile atmosfere atılırken, yoğuşmalı cihazlarda atık gazın yaklaşık 100-120 C°  olan ısısından faydalınarak hem yakıt tasarrufu hem de verim tasarrufu sağlanır.
Kombinin bacasını neden soba bacasına veremiyoruz?

Hermetik baca teknolojisi ile çalışan kombi ve şofbenlerde tek baca ile hem temiz hava (yanma havası) hem de atık gaz aynı boru içerisinden, farklı kanallarla atılmakta ve alınmaktadır.
Soba bacasına cihaz bacası irtibatlanır ise atık gaz ve temiz hava birbirine karışacak ve cihazınız çalışmayacaktır.

Eğer kombi balkona değil içeri takılırsa çalışırken sesi rahatsız eder mi?

Bu tamamı ile alacağınız cihazın marka modeli ile alakalıdır. Yeni teknoloji ile üretilmiş yoğuşmalı cihazlarda ses yalıtımı mükemmel seviyelerde yapılmıştır. Örneğin, Daikin premix kombilerde çalışma sesi duyulmamaktadır.

Çift eşanjörlü sistem nedir?

Kombilerde kullanılan 2.eşanjörün amacı kullanın suyundaki kireci kalorifer hattından uzak tutmak ve böylece kireçlenmeyi önleyip cihazınızın kullanım ömrünü uzatıp, verimliliğini artırmaktadır.

Standart 24 kw bir kombi kaç m2 evi yada kaç metre radyatörü ısıtabilir?

Standart 24 KW kombi ısı değeri olarak 20.000 kcal ısı verir. 1m. Pkkp panel radyatör yaklaşık 2.000 kcal ısı yayar. buna göre yaklaşık 9m radyatörü ve 129 m2 dairemizi ısıtabilir. Not: Mevsimsel farklılıklarda bu oranlar değişir.

Radyatörde kataforez kaplama ne demektir ?

Dış etkenlerin metal yüzeyinde oluşturduğu korozif etkiyi engellemek amaçlı yapılan elektrokimyasal bir kaplamadır. Uygulama amacı paslanmaya karşı metali koruyarak iletkenliğini artırmaktadır.

PKKP radyatörde “P” ve “K” harfleri nedir ? Daha ince veya daha kalın radyatörler var mı?

P: Panel kalorifer sisteminde ısıtılan suyun içerisinde dolaştığı radyatörümüzün dış yüzeyi
K: Kanat radyatör içerisindeki ‘’S’’ şeklindeki bölümün adıdır. Paneller içerisinde dolaşan sıcak su bu kanatlar sayesinde ortalama ‘’hava akışı sağlanarak’’ iletilir.